SIKÇA SORULAN SORULAR

Hafif çelik sistemin avantajları nedir?

Hafif çelik sistem, sıcak hadvelenmiş çeliğin kullanıldığı inşaat sektörünün tüm alanlarında ekonomik ve uzun ömürlü bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır ve 1981 yılından bu yana kullanılmaya başlanmıştır. Faydalı olmayan ( gereksiz yük ) ağırlığı fazla olan (mukavemetine göre birim ağırlığı), boya ve bakım gerektirmeyen, sıcak hadvelenmiş çelik sistemine alternatif çözüm sistemi olan hafif çelik sistem (cold formed steel frame structures), Canada, Amerika, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zellanda'da 35-40 yıldır konut yapımı dahil tüm inşaat sektörlerinde sıklıkla kullanılan ileri teknoloji ürünü bir sistemdir. Galvanizli ve uzun süre dış etkilere dayanıklı özel saclardan soğuk büküm yöntemi ile üretilen özel profillerimiz, hafif olduğu için ekonomik olmasının yanında diğer sıcak hadvalenmiş çeliklere göre çok daha uzun ömürlü, dayanıklı ve faydalıdır. Son ve ileri teknoloji ürünü bilgisayar programlarıyla projeleriniz detaylandırılıp, makinalardan hiç el değmeden birleşime hazır olarak üretilirler. Hiçbir kaynaklı birleşim kullanılmaz; tüm birleşimler, iki metaryelin üst üste binerek daha mukavemetli hale gelen havşa yuvası dediğmiz özel vida atımıyla hazırlanmış noktalarda, özel paslanmaya dayanıklı ve üzerine gelen yükleri aktarabilen özel ithal vidalarla yapılır. Kaynak kullanılmadığından kaynak yerlerinde boşluk olup olmadığı veya kalınlık düzensizliklerinin kontrolünün yapılması gerekmez, bu sayede  paslanmaya dayanıklılığı ağır çeliklere göre çok daha uzun sürelidir ve üretim kalitesi işçilikten bağımsızdır. Diğer geleneksel yapım sistemlerine karşı, hız, kalite ve maliyet açısından çok daha fazla verimlilik sağlar.

Hafif çelik ve prefabrik sistem arasındaki fark nedir?

Hafif çelik yüksek standartlarda, projesine göre özel üretilen ve kullanılan malzemeye göre ekonomik olanından, ultra lüksüne kadar çeşitli maliyet seçenekleri olan, kalıcı olarak kullanılmak üzere inşaa edilen yapılardır. Prefabrik ise daha çok inşaat sektöründe bir projeden diğerine taşınabilir olması için hazır duvar panelleri şeklinde üretilmiş prefabrik panellerden oluşan yapılardır. Hafif Çelik evlerde dış cepheye ve iç cepheye direk bakan metal elemanlar yoktur ve metal elemanlar tamamen izolasyonlu olacak şekilde sıcaklık etkilerine karşı bir örtü ile kapatılmıştır. Isı farklarından kaynaklanan metal genleşmesi veya büzüşmesi etkilerinden de korunur ve bu sayede kışın sıcak, yazın soğuk tutmanız sağlanır. Aynı malzemeler ve aynı özellikte hafif çelik karkaslı paneller kullanıldığında prefabrik ev ile hafif çelik evin maliyeti aynıdır. Bu sistemlerin son teknoloji ürünü ve kalıcı nitelikte konut sistemi hizmeti sunan hafif çelik sistemle karşılaştırılması uygun değildir. 

Hafif çelik depreme dayanaklımıdır?

Hafif çelik sistemler gereksiz yük ağırlıkları çok az olduklarından eğer doğru projelendirme ve uygulama yapıldıysa depreme en dayanıklı yapı türüdür. Binanıza etkileyecek deprem yükü, bina ağırlığınızla doğru orantılı olarak hesap edilmektedir. (Kuvvet=Kütle x Deprem İvmesi) Ayrıca betonarme binalarda, beton gevrek özellikte olduğundan eğer deprem sırasında oluşacak ani çekme gerilmelerde oluşan kırılmalara karşı özel kolon kiriş sarım bölgeri çelik donatılarla oluşturulmadıysa binanızın taşıyıcı betonarme çerçeveleri kırılır ve çöker. Yükü çok ağır olduğundan altında kalanlarda can ve mal kaybına yol açar. Hafif çelik sistemler depremde oluşacak ani çekme kuvvetlerine karşı çok dayanıklıdır, çünkü mukavemeti profil ölü ağırlıklarına kıyasla çok fazladır. Hiç beklenmeyen 8 şiddetinde bir deprem kuvveti oluşsa dahi eğer binanız hafif çelik ise binanız çökmez. Çünkü çelik malzeme özelliği olarak beton gibi aniden kırılan bir malzeme değildir, dayanamadığı yüklere karşı kırılmaz, şekli değişir yani sünme yapar. Kısacası Hafif Çelik binalara beklenmeyen, aşırı büyük deprem yükleri gelse ve oluşsa bile, binanız ancak biraz şekil değiştirir. Bu nedenle betonarme gibi çok ağır bir yapının altında kalıp ölme gibi bir durum olmaz. Bu açıdan değerlendirildiğinde diğer yapılara göre depreme en dayanıklı yapı türüdür.