Yandex

Hafif Çelik Sistem Nedir?

Hafif çelik çerçeveli taşıyıcı sistem; soğukta şekil verilmiş çelik profillerden oluşan taşıyıcı duvar, döşeme ve çatı panellerinin gerekli ankraj kurallarına göre birleştirilmesinden oluşan sistemdir.

Hafif çelik çerçeveli taşıyıcı sistemlerin ilk uygulamaları 1950’li yılların sonunda Almanya’da yapılmış ve bugünkü halini alması da 1980’li yılları bulmuştur.

Sistemde bağlantı elemanları olarak delme kabiliyeti olan çelik vidalar ve bulonlar kullanılmaktadır. Farklı boy ve çaplarda olan vidaların alabileceği yükler çeşitli şartnamelerde mevcuttur. Çelik galvanizli profiller gibi bu vidalar da galvanizlidir. Sistemin bütünü yatayda ve dikeyde OSB panellerle birbirine bağlanarak düzleminde rijit hale gelir.

Hafif çelik yapı sistemi altında sürekli veya radye temle kullanımı gerekmektedir. 
Proev hafif çelik yapı sisteminde profiller; teknik ofisimizde boyutlandırıldıktan sonra fabrikada roll-forming makinelerinde üretilir, tezgahlarımızda döşeme, çatı ve duvar panelleri haline getirilir ve şantiye mahalline gönderilir. Şantiye mahallinde ise kurulum sadece 3-4 günde tamamlanır. Ülkemizin hafif çelik taşıyıcı sistemle tanışması 1999 depremi sonrası olmuştur.

Depremden etkilenmeyen hızlı kurulumu olan sistem birçok yerli firmamızın dikkatini çekmiştir. Bu noktada belirtilmelidir ki, hafif çelik yapı, ancak hafif çelik çerçeve sisteminin doğru şekilde üretilmesi, aplike edilmesi ve yalıtılması halinde dış etkenlere ve deprem yüklerine dayanıklı, sağlıklı bir yapı haline gelir.

Siz de kaliteli ve uzun ömürlü hafif çelik yapı istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçin.