Yandex

Deprem Korkusunu Sözlüğünüzden Siliyoruz!

Neden Çelik Yapılar?

Ahşap ve betona nazaran daha izotropik ve mukavemeti yüksek bir malzemedir. Elastisite modülü ahşapta 100.000 kg / cm², betonarmede 210.000 kg / cm² çelikte ise 2.100.000 kg / cm² dir. Yani ahşabın 21 katı, betonarmenin 10 katıdır.

Bu yüzden daha az sehim yapar ve daha az malzeme sarfı gerektirir. İnşaat aşamasında taşıyıcı elemanların mukavemet işini şansa bırakmaz. Yani mukavemeti; beton santralindekilerin, mikser şoförünün, kalıpçının, demir bağlama işçisi ve taşeronunun, beton aplikasyon işçisinin, beton kür işçisinin ve nihayetinde müteahhidin inisiyatifine bırakmaz.

Daha hafif malzemelerle çok daha büyük açıklıklar geçilebilir. Şunu hatırlamakta fayda var; açıklık geçen yapı elemanlarının çoğunda momente bağlı çekme ve bükülme yükleri çelik malzemeyle karşılanır. Çok değişik şekillerdeki mimari geometrilere istenen mukavemet ve estetiği koruyarak mükemmel cevap verebilir.

İmalat aşamasının çoğu fabrikada hazır hale getirildiğinden şantiyede çalışma sürelerini, dolayısıyla harcanan enerji ve zamandan tasarruf sağlar.